USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

DEÜ'lü jeofizikçiler Kahramanmaraş merkezli depremlerin ön raporunu yayımladı

Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü tedris üyelerince hazırlanmakta olan ön raporda, Adıyaman, Malatya ve etrafı ile Gaziantep ve etrafında deprem riskinin erdemli olduğuna ayraç edildi.

DEÜ'lü jeofizikçiler Kahramanmaraş merkezli depremlerin ön raporunu yayımladı
25-02-2023 12:05
Izmir

Üniversiteden meydana getirilen açıklamaya göre, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere müteveccih dü bölümden oluşan ön yorum raporunda, Yer Fiziği Ana Bilim Dalı tedrisat üyelerinin depremlerin bozukluk bulunduğu satıh deformasyonlarına bağlı bulguları paylaşıldı. Raporda, Sismoloji Ana Bilim Dalı tedrisat üyelerinin değerlendirmelerine de toprak verildi.

Açıklamada görüşleri dökme Jeofizik Mühendisliği Bölümü Yer Fiziği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oya Ankaya Pamukçu, Küresel Konum Belirleme Sistemi (GNSS) verilerine mucibince depremlerin arkası sıra alanda ağır satıh hareketliliklerinin gözlemlendiğini belirtti.

Pamukçu, "Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Malatya ve Elazığ'daki GNSS istasyonlarının güneybatıya doğru, Kahramanmaraş Ekinözü, Adana Feke, Adana Tufanbeyli'deki istasyonların kuzeybatıya doğru, Gaziantep ve Kilis'teki istasyonların kuzeydoğuya doğru, Adıyaman'daki istasyonun ise güneydoğuya akıllıcasına akım etmiş bulunduğu gözlemlenmiştir." bilgisini verdi.

GNSS istasyonlarında depremin etkisiyle kalımlı biçimsizleşme meydana geldiğini tamlayan Pamukçu, şunları kaydetti:

"Bir bambaşka deyişle depremin tesirinin ortadan kalkmasıyla akım fail noktalar önceki konumlarına dönmemiş, semt kalımlı deformasyona uğramıştır. 6 Şubat 2023'te meydana mevrut 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin GNSS devir serilerindeki değişimlerin gözlemlenmesiyle açık birlikte alanda çarpıcı bulunduğu ortaya konmuştur. Pazarcık depremine ilgilendiren Coulomb yüklülük analizinden elde edilmiş neticelerden gerilimin azaldığı ve arttığı yerleri inceledik. Bu çözümleme neticelerinden yola çıkarak kuzeydoğuda Adıyaman, Malatya ve etrafı ile güneybatıda Gaziantep ve etrafında deprem riskinin erdemli bulunduğu söylenebilir."

Sismoloji Ana Bilim Dalı tedrisat üyelerinin hazırladığı raporun ikinci bölümünde de Sakarya Üniversitesince meydana getirilen deprem tevettür modellemesi çerçevesinde 20 Şubat'taki 6,4 büyüklüğündeki depremin arkası sıra Adana, Kıbrıs Adası'nın kuzeydoğusu, İskenderun Körfezi ile Ölüdeniz kırık zonu süresince tevettür artışı yaşandığı, bölgenin kuzeydoğusundaki Malatya ve Elazığ etrafında de tevettür birikiminin kaydedildiği tabir edildi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler