USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Trendyol ve UNDP dijital fırsat eşitliği düşüncesince güçlerini birleştirdi

E-ticaret platformu Trendyol ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye'nin köylerinin istihsal potansiyelini dijital teknolojileri kullanarak artıracak, rustik kalkınmayı destekleyecek ‘Yarının Köyleri' projesini başlattı.

Trendyol ve UNDP dijital fırsat eşitliği düşüncesince güçlerini birleştirdi
07-11-2022 12:08

Türkiye'nin ve dünyanın önde mevrut e-ticaret platformlarından Trendyol ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye'nin köylerinin istihsal potansiyelini dijital teknolojileri kullanarak artıracak, rustik kalkınmayı destekleyecek ‘Yarının Köyleri' projesini başlattı. Proje kapsamında, Trendyol'un teknolojik yetkinlikleri ve UNDP'nin ortalık tecrübesini köylere ulaştırarak istihdamın artırılması, üretimin güçlendirilmesi, kültürel değerlerin korunarak rustik kalkınmanın desteklenmesi amaçlanıyor.

Yarının Köyleri projesiyle; sürdürülebilir ve teknolojiye alakalı istihsal kültürünün oluşturulması ve Anadolu'nun mevzii ürünlerinin markalaştırılması hedefleniyor. Böylece yerli ürünlerin, köydeki üreticiden doğrudan adına tüketiciyle buluşmasına fırsat oluşturulacak. Proje ile metanetli köylerin günce yaşamda ve istihsal süreçlerinde dijital teknolojilere henüz şen erişebilmesi düşüncesince dijital merkezler oluşturulacak.

Yapılan açıklamaya göre, Yarının Köyleri projesinde kurulacak dijital merkezlerde; gençler, hanımlar ve mânialı erat özellikle peyda etmek neredeyse topu topu üreticilere ve istihsal ekosistemine e-ticaret, e-ihracat, verim geliştirme, markalaşma, paketleme, finans, nitelik kadar mevzularda yetişek ve danışmanlıklar verilecek. Ayrıca değişik modellemeler ile çokbilmiş ekincilik uygulamalarının yaygınlaştırılması desteklenecek, zirai verimin artması, yerli verim kalitesinin iyileştirilmesi, maliyetlerin düşürülmesi ve tabiatın korunmasına yardım sağlanacak. Kodlama ve robotik atölyeleri ile füru dijital dünyaya hazırlanacak. Bu merkezlerde; gençlere müteveccih dijital zanaat faaliyetleri gerçekleştirilecek, yetişek ve keyif hizmetlerinde dijital uygulamaların kullanımı, elektronik beyin destekli dizayn kadar değişik bölgelerde hizmetler de verilecek.

Adana, Diyarbakır ve İzmir illerinde üç uçman karye ile başlamış olacak bulunan “Yarının Köyleri” projesi ile iptidai yılda hep 10 köye ulaşılması hedefleniyor. İlk aşamada değme karye düşüncesince evolüsyon potansiyeli bulunan yerli üç ürüne odaklanılacak. Pilot köylere kurulacak bu dijital merkezlerden topu topu yaklaşan köyler faydalanabilecek. Pilot illerde acemi e-ticaret girişimcisi oranının ise plan tamamlandığında yüzdelik 60 artacağı ön görülüyor.

Projenin lansman filmimizde Tarkan arazi aldı

Yarının köylerini özetleyen reklam filmimizde ise megastar Tarkan gösteriş aldı. Köylerin geleceğinin betim edilmiş olduğu filmde, uygulayım bilimi ile üreten yarının köyleri hayalinin sert bir destekle esas olabildiği vurgusu yapıldı.

Yarının Köyleri projesi karye ve şehir ortada fırsat eşitliğini destekleyecek

Yarının Köyleri projesi ile 1 milyondan bir tomar insana ulaşmayı hedeflediklerini açıklanan Trendyol Kurucu Ortağı Begüm Tekin, "Tüm ekosistem düşüncesince zait bulaşık kurmayı değme devir önceliklendiriyoruz. Türkiye'den doğan ve globalleşen bir iştirak adına topraklarımızda şişman himmet harcanarak yetiştirilen ürünlerin, zanaatlerin henüz aşırı insana kavuşması ve esas kıymetini bulması en şişman arzumuz. Bir uygulayım bilimi firması adına ehil olduğumuz olanaklarla dijital uçurumun kapatılmasına odaklanıyoruz. Yarının Köyleri, bu manada çarpıcı dokunuşlar gerçekleştirebileceğimiz, değme ayrıntısıyla yardım verebileceğimiz bir plan oldu. Sadece bir köyü değil, o köyün çevresini ve ayrıca bulunmuş olduğu ilin ekonomisini, içtimai yaşamını etkileyecek. Köy ve şehir ortada fırsat eşitliğinin sağlanmasına yardım verecek adımları baş başa atarak başaracağız" dedi.

“Köylerden dünyaya güreşçi köprüsü kuruyoruz”

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, “Türkiye'deki köyler müstahsil enerjiyle dolu. Fakat bir aşırı devir ürünlerini iç ve aut pazarlara yaymak düşüncesince gerekseme duydukları köprüden ve vilayetlerde yaşayanların rahatlıkla erişebildikleri dijital yeniliklerden mahrum kalıyorlar. UNDP adına Trendyol ile kurduğumuz ortaklıkta, bu köprüyü peyda etmek düşüncesince dijital araçları kullanmayı ve kimseyi geride bırakmadan köylerin bolluk seviyesinin artmasına yardım sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

iha.com.tr üstündeki duyum ekspoze biçiminde yayınlanmaktadır. Haberin video, ışık ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Fenerbahçe1329+22
2Galatasaray1327+13
3Adana Demirspor1324+10
4Konyaspor1424+7
5Başakşehir FK1324+4
6Kayserispor1423+5
7Trabzonspor1323+3
8Beşiktaş1322+8
9Alanyaspor1417-5
10Gaziantep FK13160
11Antalyaspor1216-2
12Giresunspor1315-7
13Kasımpaşa1315-11
14Hatayspor1314-10
15Fatih Karagümrük1313-3
16MKE Ankaragücü1313-5
17Sivasspor1411-6
18İstanbulspor138-14
19Ümraniyespor137-9
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler