USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Cirit maçında atlar arka arkaya kayarak düştü ciritçiler zor anlar yaşadı

Bayburt'ta itici şita günlerinin elzem sporu bulunan ve Bayburtluların dip nazarıitibar gösterdiği cirit müsabakasında bellek almaz görüngü yaşandı. İki çevrim halinde oynanan, toplamda 80 bugün devam eden süvari cirit müsabakasında 5 ciritçi attan düşerek geniş yaralandı. G

Cirit maçında atlar arka arkaya kayarak düştü ciritçiler zor anlar yaşadı
24-01-2023 09:05

21 Şubat Atlı Spor Kulübü ile Çoruh Atlı Spor Kulübü aralarında ülfet maçı kuşkulanmak neredeyse birlikte araya geldiler. Bir öbür pakt bulunan İpekyolu Atlı Spor Kulübü de dü takıma dayanak hasretmek amacıyla sahada yerini aldı. Soğuk havada cirit oynamaya süregelen oyuncular pik aşırı çabuk başladılar. Maç başladıktan endamsız birlikte sonradan Mehmet Ertaç adlı ciritçi attan düşerek dizini sakatladı. Maça kalmış olduğu yerden bitmeme fail Ertaç'ın peşi sıra Erkan Narmanlı atını arama edemeyerek yere düştü. İlk devrenin bitimine az birlikte müddet kaldığında ikinci el Erkan Narmanlı'nın atı kaydı, Narmanlı kendini yerde buldu. Devre arasının arkası sıra maç kalmış olduğu yerden bitmeme ederken bu el de Mustafa Saka adlı birlikte öbür ciritçi atın kontrolünü sağlayamayarak atın üzerinden düştü. Soğuk havaya aldırış etmeden maçı izlemeye mevrut Bayburtlular ise izledikleri dekor karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Maçın ortalarına akla yatkın ise takıma dayanak sağlayan pakt oyuncularından Gökhan Çalışkan, cirit değneği fırlattığı esnada atı elverişsiz cereyan yapınca yere sakıt dördüncü kişi oldu. Düştüğü yerden koruyucu Çalışkan, pik bitmeme etti. Maçın bitimine 5 bugün kaldığında ise yürekleri ağza getiren akıbet ilçe yaşandı. Ergin Narmanlı adlı ciritçi atı Şahinbey ile koşun halindeyken beniz üstü düştü ve sürüklendi. Kameraya yansıyan o anlarda izleyiciler ciritçiye birlikte nesne ha kokusuyla ürkü yaşadılar. Düştüğü yerden koruyucu Narmanlı elden atının ayaklarına baktı, atının ayağında dava olmaması düşüncesince meydan kenarında yürütmeye başladı. Kazaların yukarı caba yaşandığı maçta izleyiciler maçın bitmesinin istediler, bereketli tehlikeli yarışmanın 5 dakikası oynanmadan bitirildi.

Üzeri balçık bulunan ve elleri kanayan ciritçi Ergin Narmanlı, "At kazası yaptık, atımız kaydı, düştük. Sahanın altı buzmuş, farkına varmadık tığ de atı birlikte tomar sürdük. Hayvanın ayakları kaydığı kabil düştük, gestalt bu. Ellerimiz de fikir kanadı, atımızda da ıvır zıvır birlikte yaralanma var" dedi. Bir öbür ilçe canlı Mehmet Ertaç ise meydan zemininin buzlu bulunduğunu bu yüzden ilçe yaşadığını söyleyerek, "Sahanın azizliğine uğradık. Biraz buz vardı, atı da arama edemedik yanımızın hesabına düştük. Ayağımızda belli belirsiz birlikte dert mevcut ancak arızi birlikte şey, şükürler olsun. Ciride bitmeme edeceğim" ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, müsabakayı izlemeye mevrut seyircilerden Hacı Bayram Yılmaz kar, kış, soğuk, yağmur, balçık demeden cirit maçını izlemeye geldiğini vurgulayarak, "2023'ün önce cirit maçındayız. Aşkla izleyeceğiz. Atları seviyoruz, soğuğu da seviyoruz. Hava soğuk, ısıdam demeden cirit izleyeceğiz. Küfür yok, hürmetsizlik namevcut rastgele nesne ülfet ve muhabbet içerisinde. At üstünde birbirimizi dövüyoruz, inip aşağıda da muhabbetini ediyoruz. Cirit hakeza dobra birlikte spor" sanarak konuştu.

Öznur Demir

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler