USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

Çikolata kisti bayanların yaşam standardını düşürüyor

Prof. Dr. Hüsnü Çelik, çikolata kisti adına bildik endometriozisin, hanımefendilerin yaşam standardını etkileyen ehemmiyetli ortak illet olduğunu, henüz aşırı tenasül çağındaki güre hanımlarda görüldüğünü bildirdi.

Çikolata kisti bayanların yaşam standardını düşürüyor
20-12-2022 10:05
20-12-2022 10:05

Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi, "Endometriozis" mevzulu sempozyuma ev sahipliği yaptı. Sempozyumda endometriozis münasebetli kanserler ve otama şekilleri ele alındı.
Endometriozis popülasyonunda birtakım kanserlerin görülme riskinin hâlâ efdal bulunduğunu aktaran Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ayhan, “Dolayısıyla bu hastalarda bu mevzunun önemine özen edilmeli. Bazen endometriozis olaylarında kanda birtakım değerler aşırı efdal olabiliyor. Bu değerlerin değme devir kanserle birlikteliği olmayabiliyor. Tanı az buçuk çelim olsa da, hastaların yakından izlem edilmesi, eğitilmesi bu cins kanserlerin er teşhisinde enine boyuna ehemmiyet taşıyor. Yumurtalık kanserlerinin alışılagelen popülasyonda görülme riski 1.3'tür. Endometriozis popülasyonunda ise 1.8'dir” dedi.

"Çocuk sahibi olamamanın en şişman sebeplerinden biri"

Endometriozisin az tanıdık ancak ister ağrılı sayı süreçleriyle gerekse bebek sahibi olamama neredeyse mevzularda nice hanımı üzen birlikte bap bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Bülent Urman ise “Bizim derinlemesine senelerdir yaptığımız icraat ve ameliyatlar var. Daha aşırı deneyimlerimizi pazarlık etmek neredeyse bugün buradayız. Endometriozisin birlik yerine münasebet bulunduğu anlaşılan değil ancak ne meydana getirdiği belli. Kadınlardaki en ehemmiyetli pelvik dert nedeni. Tanısı geç konuyor. Hastalar çoğu kez bu tanıya ulaşana derece aşırı hekim değiştiriyorlar. Çocuk sahibi olamamanın en şişman sebeplerinden biri. Tanı konulduktan sonradan yersiz müdahalenin aşırı yapıldığı birlikte hastalık. Gereksiz katı aşırı ameliyat sonrasında, bayanların istenmeyen neticeler ile maç ihtimalleri var. Çocuk sahibi olamama, kalımlı ağrılar neredeyse hallerde yaşanabilir. Konunun görmüş geçirmiş şahıslar çeşidinden ele katılması aşırı önemli” diyerek konuştu.

Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Sorumlusu Prof. Dr. Hüsnü Çelik de endometriozisin hanımlar ortada ‘çikolata kisti' denilen birlikte illet bulunduğunu hatırlatarak, “Bu hastalığın birlikte dert yönü birlikte de onkolojik yönü var. Bu hastalıkla ilişik devletimizde arsıulusal düzeydeki hocalarımızı çağırma ettik ve semt hekimleriyle buluşmalarını sağladık. Bu mevzuyla ilişik bilgiler paylaşıyoruz” dedi.

Elif Ayşenur Bay - Serkan Çetinkaya

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ

Active Server Pages error 'ASP 0126'

Include file not found

/puan.asp, line 416

The include file 'json/puan_55603_1_3.html' was not found.

GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler