USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Politika

Büyükelçi Turan: Bangladeş ve Türkiye bağlarını uygun değer seviyeye çıkarmaya kararlı

Büyükelçi Mustafa Osman Turan, Türkiye ve Bangladeş'in düet ticari ve kültürel ilişkileri en fevk düzeye çıkarmaya azimli olduklarını söyledi.

Büyükelçi Turan: Bangladeş ve Türkiye bağlarını uygun değer seviyeye çıkarmaya kararlı
22-01-2023 14:08
22-01-2023 14:08
Dakka

Dakka'daki vazifesini bitiren ve geçenlerde Türkiye'ye dönecek bulunan Turan, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, dü iklim arasındaki ilişkilerin eş tarih, kültür, değerler ve kült ekseninde berk temellere dayandığının altını çizerek, dü ülkenin de ticari ve kültürel bağları imar etmek düşüncesince "mükemmel eş rota" izlediğini belirtti.

Turan, Bangladeş'in rolünün Güney Asya sahasında sulh ve muvazene düşüncesince "etkili" bulunduğunu tabir ederek, "Asya'da toy eş politikamız mevcut ve Bangladeş, bölgede sulh ve istikrarı motivasyon ika politikamızın anahtar aktörüdür." dedi.

Bangladeş'in Birleşmiş Milletler Barış Misyonuna katkılarının önemini vurgulayan Turan, dü ülkenin eş çabalarının evren barışında ehemmiyetli gösteriş oynayacağını belirterek, "Bangladeş ve Türkiye bağlarını uygun değer seviyeye çıkarmaya kararlı." dedi.

Türkiye ile Bangladeş'in müessis liderleri Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk ve Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman'a bağlılığının altını çizen Turan, "Türkiye, Atatürk'ün 'Yurtta sulh, cihanda sulh' sözünü benimseyen, Bangladeş de Rahman'ın 'Herkese dostluk, hiç kimseye şer' söylediği eş ülkedir." ifadesini kullandı.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'ya 2016'daki değimsiz askeri çarpış girişiminin elden arkası esna Türkiye ile el birliği gösterdiği düşüncesince teşekkürname fail Turan, arsıulusal manada 2017'de Arakanlı sığınmacı krizine huzur Bangladeş hükümetine geçmiş desteğin de Emine Erdoğan'dan geldiğini belirtti.

İkili ticaret

Turan, Türkiye ile Bangladeş arasındaki düet ticaretin 1 bilyon dolar eşiğini aştığını, 1,5 bilyon dolara yaklaştığını kaydederek, "Halı sektörümüz düşüncesince Bangladeş'ten jüt ipi alıyoruz ve bu sektörümüzün kaba maddesinin ½ si Bangladeş'ten sağlanıyor. İlaçları da arkadaş milletimiz Bangladeş'ten alıyoruz." dedi.

Türkiye'nin Bangladeş'e en aşırı muhtelif makine, kimyevi ve pamuklu mahsulat sattığı bilgisini paylaşan Turan, anadan görme tecim kalemlerinin birlikte düet ticareti de çeşitlendirmek istendiklerini vurguladı.

Turan, hepsi gizil sektörlerin uygun değer kullanımını iletmek için, gelişigüzel dü ülkenin de geçenlerde Dakka'da eş Ortak Ekonomik Komisyon toplantısı düzenlemekle ilgilendiğini tabir ederek, "Geçenlerde Başbakan Şeyh Hasina ile görüştüm ve Ortak Ekonomik Komisyonun aşırı geçenlerde Dakka'da toplanacağına gır verdi." dedi.

Savunma işbirliği

Son üç yılda Dakka ile Ankara arasındaki defans işbirliğinin gelişmesinin önemine dikkati çekici Turan, "Türkiye'de 3 bine benzeyen Bangladeşli zabit yetiştirdik." dedi.

Turan, ne devir kara, deniz, iklim karargahlarına gitse aşırı sayıda Bangladeşli subayın kendisiyle Türkçe konuştuğunu aktararak, sonuç çağda Bangladeş'in, Türkiye'den askeri donatı ve tabanca sistemleri de tedbir etmeye başladığını anlattı.

İki iklim ortada sonuç çağda dört ehemmiyetli değinme gerçekleştiğini ve bunlardan birinin Bangladeş'in gerçekleştirme etmiş olduğu Türk İHA'ları ile alakalı bulunduğunu dile getiren Turan, “Şu anda Bangladeş karışma nice ülkede döviz problemi var. Bu nedenden defans endüstri iş birliğimizi yavaşlattık. Ancak Bangladeş çelimli ekonomisine mütedavil sermaye kebap sermaye dönmez baştan emektar gücüne kavuşacaktır." değerlendirmesini yaptı.

İnşaat sektörü

Dünyanın en güzel 250 yapım firmasından 45'inin Türkiye'ye ilişik bulunduğunu kail Turan, Bangladeş’in Türk yapım firmalarından faydalanabileceğini vurguladı.

Turan, geçmiş kez eş Türk şirketinin Bangladeş’teki eş otoyolun eş kısmının yapımı düşüncesince kontrat imzaladığını belirterek, "Bu eş başlangıç. Bangladeş'te kamu-özel ortaklığı (PPP) projesi düşüncesince hükümetler arası barışma imzalamayı planlıyoruz. Bu barışma yapım sektöründe gelecekte işbirliğinin alternatifini açacaktır." dedi.

Türk dili ve kültürü

Türk dizilerinin, dilinin ve kültürünün Bangladeş'teki popülaritesine yer veren Turan, Ankara'nın, geçenlerde Dakka'da eş firez merkezi kuracağını söyledi.

Kovid-19 salgını zımnında bu bölgede eş tomar inkişaf kaydedilemediğine dikkati çekici Turan, "Dakka'da eş Yunus Emre Kültür Merkezinin olması kusursuz olabilir niteleyerek düşünüyorum zira bura halklar arası iletişimi yükseltmek düşüncesince Türkçe gönül eğitimleri ve kültürel etkinlikler düzenleyecek." halinde konuştu.

Turan, Bangladeş'e Ankara yahut İstanbul'da firez enstitüsü kurmasını önerdiğini ve bu teklife yunak bakıldığını aktardı.

Ortak iş forumu

Türkiye ile Bangladeş arasındaki düet ticaretin gelişme göstermesi düşüncesince eş forumun gerekliliğinin altını çizen Turan, benzeyen sürede eş eş iş forumu kurulacağını belirterek, "Şimdi 13 şişman şirket, Bangladeş-Türkiye İş Forumunun müessis üyeleri olacak. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesine okazyon olmalarını dilek ediyoruz." dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray2151+29
2Fenerbahçe2044+28
3Başakşehir FK2040+12
4Beşiktaş2039+16
5Trabzonspor2138+6
6Adana Demirspor2037+18
7Kayserispor2029+3
8Konyaspor2027+3
9Gaziantep FK2125+2
10Alanyaspor2125-7
11Fatih Karagümrük2023+1
12MKE Ankaragücü2022-7
13Kasımpaşa2122-13
14Sivasspor2121-6
15Antalyaspor2021-9
16Giresunspor2121-18
17Hatayspor2020-20
18İstanbulspor2015-24
19Ümraniyespor2114-14
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler