USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Eğitim

71 yaşındaki baba 22 yaşındaki oğluyla aynı üniversitede aynı bölümü kazandı

Bayburt'ta canlı baba ve oğlu üniversite imtihan sonuçlarının açıklanmasıyla baş başa aynı bölümleri kazandılar.

71 yaşındaki baba 22 yaşındaki oğluyla aynı üniversitede aynı bölümü kazandı
29-08-2022 09:05

Aynı üniversitede edep bilimi bilimi görecek bulunan babayla oğlu İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü'nde beraberce okumanın heyecanı içinde olduklarını bildirdiler. Uzun senelerdir gazetecilikle ilgilenen, araştırman edip yerine bildik ve Bayburt zamanı üstüne muayeneleri ile maruf 71 yaşındaki Veysel Gider, 4 çocuğunun en küçüğü bulunan Mürsel Yusuf Gider ile beraberce hayalini kurduğu Tarih Bölümü'nde 4 sene süresince aynı sıraları paylaşacak.

Babasıyla beraberce okuyacaklarını öğrendiği anlarda mutluluktan havalara uçtuğunu kail 22 yaşındaki Mürsel Yusuf Gider, derslerin başlamasını heyecanla beklediğini kaydetti.

Baba okula gündüz, oğlu şeb gidecek

Aynı üniversiteyi, aynı fakülteyi ayrıca aynı bölümü oğluyla kazandığını kail Veysel Gider, kendisinin güneş programına, oğlunun da şeb (ikinci öğretim) programına yerleştiğini belirtti. Aralarındaki müşterek tane farkın kendisinin gündüz, oğlunun şeb okula gitmesi bulunduğunu anlatım fail Veysel Gider, "Bu sene Allah kader etti, Tarih Bölümü'nü oğlumla beraberce kazandık. O ikinci öğretimi şu demek oluyor ki akşam ezanı programını kazandı, ego güneş öğrenimini kazandım" dedi.

"İnsan düşüncesince en ehemmiyetli obje okumak"

Okumayı sevdiğini ve yaşamı süresince sayısızca iz okuduğunu vurgulayan Veysel Gider, "Okumak aşırı iyi müşterek şey. Müslüman yerine da inandığımız müşterek obje mevcut ki o da şu, Allah ayetleri önceki yerine indirdiğinde 'İkra' diyerek buyurmuştur, oku demiştir. Bizler de oku direktifiyle şereflendirilmiş dinin mensuplarıyız. Okumanın kıymetini buradan idrak etmek aşırı çetin olmasa gerek, buradan okumanın kıymetini açık açık görebiliyoruz. Kişisel yerine okumayı muhip birisiyim, binlerce iz okudum şu anne kadar. Bayburt'ta zannediyorum ki benden müşterek tomar iz okuyan yoktur, rakip tanımıyorum" biçiminde konuştu.

6 yeğleme içerisinden önceki tercihi bulunan Tarih Bölümü'ne yerleşti

Üniversite tercihi meydana getirdiği çağda ilkin Tarih ve Edebiyat bölümlerini istediğini vurgulayan Veysel Gider, önceki tercihinin gelmesinden çevre mevki duyduğunu dile getirerek, "Bu sene da Allah kader etti, sınava girdim 6 bölüm yeğleme ettim. Özellikle ağırlıklı yerine gün ve yazın üstüne sıralamada toprak verdim, sonra 1'nci tercihim bulunan Tarih Bölümü'nü kazandım, nasibimizde o varmış" diyerek konuştu.

"Oğlumla birbirimizden bilistifade okulu bitireceğiz"

Okul hayatları süresince baba mahdum birbirlerine hayır olacaklarını kaydeden Veysel Gider, "Ben anca zannediyorum ki beraberce birbirimizden yararlanacağız. Benim ondan yararlanacağım mevzular mevcut zira şimdi kıray yaşta. Onun benden yararlanacağı alanlar mevcut ilkin vesikalar anlamında. İyi olabilir diyerek düşünüyorum, beraberce adamakıllı okulumuzu okuyup, 4 yılı en dişi halde tamamlayacağız" ifadelerini kullandı.

"Babamla aynı sıraları paylaşacağım düşüncesince hem mutlu, hem gururlu, aynı zamanda şanslıyım"

Aynı sıraları babasıyla beraberce paylaşmanın gururu ve mutluluğu içinde bulunduğunu vurgulayan Mürsel Yusuf Gider, "Babamın da az ilkin söylediği gibi, beraberce üniversiteyi kazandık. İkimizde önceki tercihimizde Tarih Bölümü'nü yazdık. Ben ikinci öğretimi seçtim, babam müşterek numara öğretimi yazdı. Mutluyum, şimdi aşırı gururluyum. Çünkü babamla beraberce aynı üniversiteyi en herşeyden ilk olarak aynı sınıfı paylaşıyoruz. Sabahçı ve akşamcı olduğumuz düşüncesince ihtimal beraberce olamayacağız ancak eş derslerde yahut bambaşka halde gerçekli müşterek araya geleceğiz. Benim burada şansım ne evet derseniz şayet babam tarihçi, gün dair katkısı verecek ad kendisi. O mevzuda da hakkıyla kendimi ak yazılı buluyorum" laflarını kullandı.

Öznur Demir
 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Fenerbahçe1329+22
2Galatasaray1327+13
3Adana Demirspor1324+10
4Konyaspor1424+7
5Başakşehir FK1324+4
6Kayserispor1423+5
7Trabzonspor1323+3
8Beşiktaş1322+8
9Alanyaspor1417-5
10Gaziantep FK13160
11Antalyaspor1216-2
12Giresunspor1315-7
13Kasımpaşa1315-11
14Hatayspor1314-10
15Fatih Karagümrük1313-3
16MKE Ankaragücü1313-5
17Sivasspor1411-6
18İstanbulspor138-14
19Ümraniyespor137-9
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler